İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

İsveç Konsolosluğu, İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

İsveç'te yaşayan yakınlarından davet mektubu alarak (davetiye) alarak seyahat etmeyi planlayan T.C. vatandaşları kişisel durumlarına uygun İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi Evraklarını hazırlayarak İsveç Konsolosluğu ve İsveç Büyükelçiliğine vize başvurusunda bulunabilmektedirler. Schengen vizesi kategorileri içinde yer alan İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi maksimum 180 günlük süre içinde 90 güne kadar İsveç'te kalma hakkı tanır. İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi başvuruları İsveç Konsolosluğu, İsveç Başkonsolosluğu, İsveç Ankara Büyükelçiliği ve bu kurumlar tarafından akreditasyonu olan vize başvuru merkezleri tarafından kabul edilmektedir. Akredite firmaların ve seyahat acentelerinin vize sonucu ve süresi hakkında hiçbir surette karar yetkisi yoktur. İsveç vizesinin süresi, kapsamı ve sonucuna karar veren yetkili kuruluşlar İsveç Konsolosluğu ve ona eşdeğerdeki diplomatik misyonlardır. Ayrıca İsveç Fahri Konsolosluklarına da vize başvurusu yapılmamaktadır.

İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi kişinin koşullarına bağlı olarak tek, çift veya çok girişli verilmektedir. İsveç'teki yakınının yanında daha uzun süre (90 günden fazla) kalmayı planlayan kişiler D vize başvurularını doğrudan İsveç Konsolosluğuna yapmalıdırlar. İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak için İsveç'teki yakınınızdan belediye onaylı davetiye mektubu almanız zorunludur, aksi takdirde bu vize türüne başvuruda bulunamazsınız. Gri, Yeşil ve Siyah pasaport sahipleri İsveç vizesi işlemlerinde 90 güne kadar muaftır ancak Bordo pasaport sahiplerinin vize almaları gerekmektedir.

İsveç Konsolosluğu, İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar

1-Pasaportlar

T.C. Bordo pasaport sahipleri İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi başvurularında seyahat sonrası 3 ay geçerliliği olan pasaportlarını kullanmalıdırlar. Pasaportun son 10 yıl içinde çıkarılmış olması ve en az 2 adet boş sayfasının bulunması ve daha önceden alınan Schengen vize sayfalarının fotokopisinin ibrazı zorunludur. Buna ek olarak eski pasaportlarında vize başvurusunda ilgili sayfaların fotokopilerinin sunulması ve eski pasaportların asılarının vize başvuru dosyasında yer alması da gerekmektedir.

2- İsveç Vizesi Başvuru Formu

İsveç vize başvuru formu, İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi başvurularında doldurulması zorunlu bir evraktır. İsveç Konsolosluğunun vize başvuru sahibi hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için talep ettiği bir formdur. Aile ve arkadaş ziyareti başvurularında seyahat amacının bu form aracılığı ile doğru bildirilmesi ve destekleyici evraklarla ibrazı gerekmektedir. Formda seyahat amacının yanlış belirtilmesi ve bu amacın dışına çıkılması vize reddine sebebiyet vermektedir. Tur ve gezi amaçlı bir seyahate çıkıyorsanız turistik vize başvurusu yapmanız, eğer İsveç'te konaklayacağınız yer yakınlarınızın konutu ise aile ve arkadaş ziyareti vizesi türüne başvurmalısınız. İsveç vize başvuru formu Türkçe, İngilizce veya İsveççe doldurulabilir. Form, başvuru ile ibraz edildikten sonra üstünde herhangi bir değişiklik yapılması mümkün değildir.

3- İsveç Vize Davetiye Mektubu

İsveç vize davetiye mektubu vize başvuru sahibinin İsveç'te yaşayan İsveç vatandaşı veya uzun süreli oturum izni sahibi yakın tarafından gönderilmektedir. Davet eden kişinin ikamet ettiği bölgenin belediyesinin onayını taşıması gereken İsveç vize davetiye mektubunu gönderen kişi vatandaş ise İsveç pasaport ve kimlik bilgilerini, Türkiye veya üçüncü ülke vatandaşı ise uzun süreli oturum kartı ve pasaport bilgileri ile birlikte göndermek durumundadır. İsveç vize davetiye mektubu (Inbjudan) İngilizce veya İsveççe olarak doldurulmalıdır. Davetiye gönderen kişi İsveç vatandaşı ise Personbevis denilen doğum belgesi, eğer seyahat masraflarını karşılıyor ise maaş bordrosu (Lönespecifikation) veya vergi beyanı (Skatteverket) belgelerini de davetiye ile birlikte göndermesi talep edilmektedir. İsveç'e sizi davet eden yakınınız hasta veya hamile ise, İsveç'teki hastaneden alınan doktor raporunun da önderilmesi talep edilmektedir. Davet mektubu belli bir süre ile geçerli ve belli tarihleri kapsayacak şekilde düzenlenir.

4-İsveçAile ve Arkadaş Ziyareti vizesi Talep Dilekçesi

İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi talep dilekçesinde seyahat tarihlerinin davetiye mektubu, uçak rezervasyonu, şirketten alınan izin yazısı belgelerindeki tarihlerle paralellik içermesi gerekmektedir. İsveç'te yanında konaklayacağınız akraba veya arkadaşınızın adı yaşadığı yer gibi bilgilerin vize talep dilekçesinde olması ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde diğer vize evraklarınızla desteklenmesi gerekmektedir.

5-Biyometrik Fotoğraflar

2 adet sunacağınız biyometrik fotoğraflarınız birbiri ile benzer, daha önceki vize başvurularında kullanılmamış olması, Schengen biyometrik fotoğraf ölçüsü olan 35*45 mm ebatlarında, güncel halinizi yansıtması talep edilmektedir. Fotoğraflarınıza dijital müdahale edildiği tespit edilirse vize başvurunuz ret ile sonuçlanabilmektedir.

6- Banka Bakiyesi

İsveç aile ve arkadaş ziyareti başvurularında sunacağınız banka hesap dökümlerinin son 3 aya ait olması ve İsveç'te kalınan süre boyunca seyahat masraflarını eğer başvuru sahibi karşılıyorsa günlük 40 Euro'ya tekamül edecek şekilde bakiye bulundurması gerekmektedir. Örneğin 10 günlük bir seyahat için en az 400 Euro'nun başvuru sahibinin hesabında bulunması gerekir ancak bankada bulunması gereken para miktarı koşullar çerçevesinde değişebildiğinden başvurudan önce bu bilginin İsveç Konsolosluğundan veya akredite acentelerden teyit edilmesi tavsiye edilir. İsveç vizesi için sunacağınız banka hesap özetlerinizin banka yetkili imzası ve bankanın imza sirküleri ile birlikte sunulması gerekmektedir.

7- Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Aile ve arkadaş ziyareti başvurusunda sunulacak tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin orijinal sunulması gerekmektedir.

8- Uçak rezervasyonları

Gidiş-dönüş tarihlerinizi içeren uçak rezervasyonlarının veya satın alınmış biletlerin fotokopilerinin İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvuru dosyasının içinde yer alması gerekmektedir. Seyahat masraflarını davet mektubu gönderen kişi karşılıyorsa, satın alınmış uçak biletlerinin aslı veya fotokopisi kullanılabilmektedir.

İsveç Konsolosluğu, İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Kişisel Duruma Göre Sunulması Gereken Evraklar

SGK'lı Çalışanların sunması gereken ek evraklar

1-Son 3 aylık maaş bordroları

2-SGK işe giriş bildirgesi 4 A Hizmet Dökümü:

3-Şirket yazısı:Şirketin antetli kağıdına İsveç Konsolosluğuna hitaben yazılan şirket yazısı orijinal olarak ibraz edilmeli, ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır. Vize başvuru sahibinin izin tarihleri, çalıştığı şirketteki pozisyonu, seyahat masraflarını karşılayan kişiye dair bilgiler şirket yazısında yer almaktadır.


4- Şirket evrakları:firmanın imza sirküleri, güncel faaliyet belgesi, güncel vergi levhası, ticari sicil gazetesi.

Firma Sahiplerinin sunması gereken ek evraklar

1-Barkotlu 4 B Hizmet dökümü

2- BAĞ-KUR hizmet dökümü


3- Şirket yazısı: Firma sahibi tarafından şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır.


Emeklilerin sunması gereken ek evraklar

1-Emeklilik belgesi veya emeklilik kartı

2- Emeklilik maaşının yattığı banka hesap dökümü

Devlet Memurlarının sunması gereken ek evraklar

1-Çalışmabelgesi:Çalışılan devlet kurumundaki göreve dair bilgiler mühür ve imzalı olarak sunulmalıdır.

2-Resmi izin belgesi:devlet memurunun İsveç seyahati içi izinli olduğunu gösterir belge.

3-Görev kimlik kartı fotokopisi: Fotokopi olarak ibraz edilebilir


Ev hanımlarının sunması gereken ek evraklar

1-Sponsor evrakları:Seyahat masraflarını karşılayan kişi, kişisel durumuna göre evrakları temin edecektir.

2-Evlenme Cüzdanı

Öğrencilerin sunması gereken ek evraklar

1-Öğrenci belgesi

2-Muvaffakname

İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Önemli hususlar

  • İsveç Konsolosluğu, İsveç aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurularında talep ettiği belgelerin yanında destekleyici evrak temin etmenizi talep edebilir. Destekleyici ek evrak talepleri İsveç vize randevusunda veya sonrasında talep edilebilir.
  • İsveç vize randevusu mülakat içermemektedir ancak İsveç Konsolosluğu başvuru sahibini mülakata çağırma hakkına sahiptir.
  • İsveç vizesini almış olmanız İsveç'e giriş yapacağınızın garantisi taşımamaktadır. İsveç sınır kontrol noktasında çalışan yetkililerin vize sahibini ülkeye giriş yapmasını, gerekçe göstererek engelleme hakkı yasal olarak vardır.
  • Seyahat amacınıza uygun başvuru yaptığınızdan, belgeleri eksiksiz olarak hazırladığınızdan emin olunuz ve eksik evraklarla yapılan başvuruların vize reddiyle sonuçlandığını unutmayınız.
  • Vizeniz çıktıktan sonra vize etiketi kontrol ediniz. Kalış süresi, giriş sayısı gibi kısımlara dikkat ediniz. Bu konudaki yanlış anlaşılmalarla yapılabilecek hatalar sonraki vize başvurularınızı tehlikeye sokabilir.
  • İsveç vize başvurusunun reddi durumunda başvuru sahibinin itiraz hakkı vardır ve itirazlar İsveç Büyükelçiliğine ve İsveç Konsolosluğuna hitaben dilekçe ile yazılı olarak yapılmaktadır.