İsveç Ankara Büyükelçiliği

İsveç Ankara Büyükelçiliği

İsveç Büyükelçiliği Ankara, İsveç'i Türkiye'de temsil eden İsveç Devletinin diplomatik misyonlarının resmi kurumudur. İsveç Büyükelçiliği Ankara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye'de yaşayan vatandaşların vize işlemlerinde karar yetkisine sahip tek kurumdur. İsveç Büyüeklçiliği ayrıca Türkiye'de yaşamakta olan uzun süreli oturum izni sahibi İsveç vatandaşlarının doğum-ölüm-evlenme gibi vatandaşlık işlemlerini içeren konularda başvuru mercidir. İsveç Ankara Büyükelçiliği, İsveç'in Türkiye'deki resmi diplomatik temsilciliği olarak Türkiye ve İsveç arasında siyasi, ekonomik, politik, diplomatik ve kültürel ilişkilerin uluslararası ilişkiler bağlamında geliştirilmesinde önemli rol oynamaktadır.

İsveç Büyükelçiliği Ankara İletişim Bilgileri:

İsveç Büyükelçiliği Ankara Adres Bilgisi:
Katip Çelebi Sok. No:7, 06692 Kavaklıdere/Ankara

İsveç Büyükelçiliği Ankara Telefon:
+90 312 455 4100

İsveç Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri

Büyükelçilik: Pazartesi / Perşembe : 08:00 - 16:45 Cuma: 08:00 14:30

Vize İşlemleri: Pazartesi /Perşembe: 11:30 12:30

İsveç Büyükelçiliği Ankara Görev Bölgesi

İsveç Büyükelçiliği Ankara görev bölgesi ayrımı yapmamaktadır. Türkiye'nin her yerinden başvuruları kabul etmektedir. Ankara, Nevşehir, Eskişehir, Samsun, Sinop, Bolu, Kayseri, Kastamonu, Kütahya, Isparta, Denizli, Konya, Afyon, Kahramanmaraş, Mersin, Adana, Sivas, Amasya, Trabzon gibi farklı bölgelerde ikamet eden kişiler İsveç vize başvurularını İsveç Ankara Büyükelçiliğine yapabilmektedirler.

İsveç Büyükelçiliği Ankara Tatil Günleri

1 OcakNoel ve Yılbaşı Tatili
6 OcakResmi tatil
15 NisanPaskalya
18 NisanPaskalya
1 MayısEmek ve Dayanışma Günü
2-4 MayısRamazan Bayramı
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı
9-12 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzDemokrasi Günü
29 EkimCumhuriyet Bayramı
26 AralıkNoel
31 AralikYeni Yil Akşamı

İsveç Konsolosluğu Ankara Vize Randevusu

İsveç vizesi randevusu İsveç Büyükelçiliği Ankara'nın konsolosluk birimlerinden alınmaktadır. Oturum izni, çalışma izni, ikamet izni, uzun süreli eğitim talepleri gibi uzun süreli vize başvuruları doğrudan İsveç Büyükelçiliğine yapılırken, kısa süreli Schengen vize başvurusu randevuları İsveç Konsolosluğu tarafından resmi olarak vize işlemleri için yetkili atanan vize başvuru merkezlerinde ve büyükelçilik ve başkonsoloslukta gerçekleştirilebilmektedir. Vize randevusu vize başvuru merkezinden alınabilmektedir. Büyükelçilik veya Konsolosluktan alınan vize randevularında vizenin çıkış süresi 15 gün iken, başvuru merkezinden alınan vize randevusu 3 ila 5 iş günü içinde sonuçlanabilmektedir. Ancak vize sonuçlanma süreleri koşullara göre değişebildiğinden, konu hakkında detaylı bilgi Konsolosluktan teyit edilmelidir. İsveç vize randevusu gerekli evrakların ve başvuru sahibinin biyometrik veri ibrazını içermektedir.

Ankara İsveç Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

İsveç vizesi için vize başvuru formu Türkçe, İngilizce veya İsveççe olarak doldurulabilir. İsveç vize başvuru formu İsveç diplomatik misyonlarının başvuru sahibinin seyahatine ve kimliğine dair bilgi aldığı ve her başvuruda doldurulması gereken Schengen kurallarınca belirlenmiş bir formdur. Konsolosluğun web sitesinden veya vize başvuru merkezi sitelerinden temin edilebilmektedir. Form çıktısı alarak doldurulabilir veya bilgisayar ortamında doldurularak çıktısını alınması gerekmektedir. İsveç vize başvuru formu online olarak ibraz edilemez. isveç vize başvuru formu için buraya tıklayınız.

Ankara İsveç Büyükelçiliği Vize Çıkış Süresi

Ankara İsveç Büyükelçiliğine yapılan İsveç vize başvurularının sonuçlanma süresi 3-15 iş günü sürmektedir. İsveç vize başvurularınızı seyahatinize en fazla 90 gün (3 ay) kala veya seyahatinizden en az 1 ay önce yapmanız tavsiye olunur. Vizenin çıkış süresi İsveç Büyükelçiliğinin yoğunluğuna bağlı olarak değişebilmektedir ve burada öngörülen süreler belirtilmektedir. Ankara'dan yapılan başvurularda İsveç vizesinin sonuçlanma süresi tamamen İsveç Büyükelçiliğinin yetkisi alanındadır. Ek evrak veya mülakat talebi gibi durumlarda işlem süreleri uzayabilmektedir ancak eksiksiz evraklarla prosedüre uygun yapılan başvurular makul sürelerde sonuçlanmaktadır.

İsveç Ankara Büyükelçiliği Vize Reddi

İsveç Ankara Büyükelçiliği İsveç vizesi başvurularını değerlendirerek onaylayan veya red kararı veren tek kurumdur. Tahrif edilmiş belgelerle, sahte evraklarla yapıldığı tespit edilen başvurular vize reddiyle sonuçlanmaktadır. Seyahat amacını desteklemeyen evraklarla yapılan başvurular, önceki vizelerinde kalış süresi aşan kişilerin yaptığı vize başvurular da retle sonuçlanabilmektedir. Vize başvuru sahibinin karara itiraz hakkı vardır ve itiraz süresine dair bilgi Konsolosluktan teyit edildikten sonra itiraz dilekçesinin verilmesi gerekmektedir. İsveç Büyükelçiliği vize reddine yapılan itirazı 15 günlük bir süre içinde değerlendirir ancak bu süre öngörülen bir süredir. İsveç vize reddine itirazlar yazılı olarak yapılmalıdır. Vize reddi alındıktan sonra ödenen ize harç bedellerinin geri iadesi yoktur. Ayrıca eğer vize talep edilen süreden daha kısa süreli verilmişse karar itiraz hakkı bulunmamaktadır.


Ankara Büyükelçiliği İsveç Vize Ücreti

İsveç vize harcının ödendiğine dair dekontun vize başvuru dosyasında olması gerekmektedir. İsveç vize ücreti konsolosluk harç bedeli ve vize başvuru merkezi harç bedellerini içermektedir. 6 yaşından küçük çocuklardan işlem ücreti alınmaktadır. İsveç vizesi ücretleri vize türüne, talep edilen kalış süresinin uzunluğuna göre değişebilmektedir. C tipi Schengen ve D tipi uzun kalış talebi içeren vize başvurularında harç bedelleri farklılık gösterebilmektedir.

İsveç Ankara Büyükelçiliği Ulaşım