İsveç İstanbul Başkonsolosluğu

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu

İsveç Başkonsolosluğu İstanbul, İsveç Devletinin Türkiye'deki resmi diplomatik misyonudur. İsveç Başkonsolosluğu İstanbul, İsveç Ankara Büyükelçiliği ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye'de ikamet izni ile yaşayan üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemlerinde karar yetkisine sahip yegâne kurumlardır. İsveç Başkonsolosluğu İstanbul ayrıca Türkiye'de yaşamakta olan uzun süreli oturma izni sahibi İsveç nüfusuna kayıtlı vatandaşların evlenme, doğum, ölüm, nüfus kaydı, pasaport gibi vatandaşlık işlemlerinde yetkili tek başvuru mercidir. İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, İsveç'in Türkiye'deki resmi diplomatik temsilciliği olarak Türkiye ve İsveç arasında sosyal, ekonomik, politik, kültürel, siyasi, tarihi ve diplomatik ilişkilerin uluslararası ilişkiler ekseninde geliştirilmesinde önemli çalışmalar yapmaktadır.

İstanbul İsveç Konsolosluğu İletişim:

İsveç Başkonsolosluğu İstanbul Adres
İstiklal Caddesi 247 Tünel-Beyoğlu, İstanbul

İsveç Başkonsolosluğu İstanbul Telefon:
+90 212 334 06 00

İsveç Başkonsolosluğu İstanbul E-posta:
generalkonsulat.istanbul-visum@gov.se

İsveç Başkonsolosluğu İstanbul Çalışma Saatleri

Pazartesi-Perşembe:08:00-16:00, Cuma: 08:00-13:30,

Vize Bölümü: Pazartesi-Perşembe 14:00-16:00

Oturum İzni başvuruları: Pazartesi Perşembe: 10:30 12:30 (randevu alınması gerekmektedir)

İsveç Vatandaşları Pasaport işlemleri: Salı ve Perşembe 14:00 16:30 (randevu alınması gerekmektedir)

İsveç Başkonsolosluğu İstanbul Görev Bölgesi

İsveç Konsoloslukları Türkiye'de görev bölgesi ayrımı yapmadan her ilde başvuru kabul etmektedirler. Bununla birlikte İstanbul, Bursa, Edirne, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Yalova, İzmit, Kocaeli, Muğla, Antalya, Isparta, Denizli, Samsun, Giresun, Zonguldak, Bolu, Konya'da ikamet eden vatandaşlar başvuru işlemlerini İstanbul İsveç Başkonsolosluğuna yapabilmektedirler.

İsveç Başkonsolosluğu İstanbul Tatil Günleri

1 OcakNoel ve Yılbaşı Tatili
6 OcakResmi tatil
15 NisanPaskalya
18 NisanPaskalya
1 MayısEmek ve Dayanışma Günü
2-4 MayısRamazan Bayramı
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı
9-12 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzDemokrasi Günü
29 EkimCumhuriyet Bayramı
26 AralıkNoel
31 AralikYeni Yil Akşamı

İsveç Konsolosluğu İstanbul Vize Randevusu

İsveç'e vize alacak kişiler İsveç Başkonsolosluğu İstanbul'dan randevu alarak işlemlerini başlatabileceklerdir. İsveç vizesi randevusu, başvuru sahibinin biyometrik verilerin ve İsveç vizesi için durumunun gerektirdiği gerekli evrakların ibrazını içermektedir. İlk kez İsveç vizesi alacak kişilerin şahsen başvuruda bulunması gerekirken, son beş yıl içinde Schengen vizesi alan ve vizesinde VIS ibaresi bulunan kişiler İsveç turistik, ticari ve aile ziyareti kısa süreli vize türlerinde başvurularını üçüncü şahıslar aracılığı ile de yapabilmektedirler. Oturum, çalışma ve uzun dönem eğitim gibi uzun süreli kalış amaçlı İsveç vizeleri için İsveç vize randevusu konsolosluk vize biriminden alınmakta olup başvuru sahibinin her koşulda şahsen başvuruda bulunması gerekmektedir.

İsveç Konsolosluğu, İsveç Vizesi Başvurusu

İsveç Konsolosluğu ve İsveç Başkonsolosluğu İstanbul vize başvurularını işlem yetkisi verdiği akredite başvuru merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir. İsveç vize başvurusu ayrıca alanında uzman seyahat acenteleri ve vize danışmanlık hizmeti veren kuruluşlar tarafından da başvurunun vize başvuru merkezi aracılığında gerçekleştirilebilmektedir. Başvuru için, geçerli pasaportu olan T.C. vatandaşları ve uzun süreli oturum izni sahibi üçüncü ülke vatandaşları kişisel koşullarına uygun evrakları hazırlayarak İsveç vize başvurularını yapabilmektedirler.

İstanbul İsveç Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

İsveç vize başvuru formu Schengen şartnamesi ile belirlenmiş, vize başvuru sahibi hakkında İsveç Konsolosluğunun ayrıntılı bilgi alması amacıyla oluşturulmuş bir formdur. İngilizce, Türkçe veya İsveççe doldurulması, bilgilerin eksiksiz aktarılması, seyahat amacını destekleye diğer evraklarla uyumlu olması gerekmektedir. Gerekli kriteri karşılamayan formlar vize reddine sebebiyet vereceği unutulmamalıdır. Online ortamda İsveç Konsolosluğu ve vize başvuru merkezlerine ait sitelerden temin edilen form online olarak doldurulmamaktadır. İsveç vize başvurusu online ortamda yapılan bir işlem değildir, belgelerin dosya olarak sunulması, orijinal ve fotokopi olarak sunulması gereken evraklara dikkat edilmesi gerekmektedir. İsveç vize başvuru formu bilgisayarda veya elle okunaklı bir el yazısı ile doldurulabilmektedir ve her koşulda çıktısı alınarak ıslak imzalı olarak ibraz edilmelidir. İsveç vize başvuru formu için buraya tıklayınız.

İstanbul İsveç Başkonsolosluğu Vize Çıkış Süresi

İstanbul İsveç Başkonsolosluğuna yapılan İsveç vize başvurularının işlem ve sonuçlanma süresi 3 ile 5 iş günü kadar zaman almaktadır İsveç vize başvurularınızı yolculuğunuza en fazla 90 gün-3 ay kala veya seyahatinizden en az 1 ay önce yapmanız önerilir. Vizenin çıkış süresi İsveç Başkonsolosluğunun çalışma yoğunluğuna ve tatil ve kapalı olduğu günlere göre değişebilmektedir. 3 ila 5 günlük süre öngörülen sürelerdir ve konsolosluğua doğrudan yapılan başvuruların ve vize başvuru merkezine yapılan başvuruların sonuçlanma süreleri arasında farklar olabilmektedir. Ayrıca başvurulan vize türüne göre de vize çıkış süreleri değişebilmektedir. D tipi uzun süreli vize başvurularının sonuçlanma süresi daha uzun olmakla birlikte her koşulda vize süresi, verilen kalış hakkı ve vizenin onayı veya reddi sadece İsveç Başkonsolosluğunun yetki alanındadır. Konsolosluğun eksik evrak veya özel mülakat talebi gibi durumlarda işlem süreleri uzayabilmektedir ancak eksiksiz ve prosedüre uygun tam evraklarla yapılan başvurular makul sürede sonuçlanabilmektedir.

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Vize Reddi

İsveç vizesi başvurularını değerlendirerek onaylayan veya ret kararı veren kurumlar İsveç İstanbul Başkonsolosluğu ve İsveç Büyükelçiliği Ankara'dır. Tahrif edilmiş ve sahte evraklarla yapıldığı tespit edilen vize başvuruları İsveç vize reddiyle sonuçlanır. Yolculuğun amacını desteklemeyen evraklarla yapılan başvurular, önceki vizelerinde tanınan kalış süresini aşan kişilerin yaptığı vize başvuruları da retle sonuçlanabilmektedir. İsveç vizesi başvuru sahibinin ret kararına itiraz hakkı vardır. Vize reddine itiraz sadece dilekçe yoluyla olmaktadır, özel bir form veya mülakat talebi gibi seçenekler mevcut değildir. Vize reddi itirazının değerlendirme süresi Konsolosluk inisiyatifinden olup 15 günden önce sonuçlanmamaktadır. Bu süre İsveç İstanbul Başkonsolosluğunun inisiyatifinde daha da uzayabilir. Vize onay almasına rağmen, başvuru sahibinin beklentisini karşılayacak şekilde vize süresi ve giriş sayısı verilmemiş ise bu karar itiraz hakkı bulunmamaktadır.


İstanbul Başkonsolosluğu İsveç Vize Ücreti

İsveç vize ücreti vizenin kısa süreli veya uzun süreli tipte olmasına göre değişebilmekte, dönemsel olarak güncellenebilmektedir. İsveç C tipi vizeler turistik, aile ziyareti ve ticari amaçlı kısa süreli ziyaretleri içerir. D tipi vizeler ise İsveç'te daha uzun süre kalarak oturum izni vizesi, çalışma izni vizesi, eğitim vizesi kategorilerini içerir. C tipi Schengen vizeleri ve D tipi uzun süreli oturum vizelerinin ücretleri ve sonuçlanma süreleri birbirinden farklıdır. İsveç vize ücretleri, konsolosluk harç bedelleri, vize başvuru merkezi hizmet, işlem ve koordinasyon bedellerini içermektedir. İsveç vize ücretinin dekontunun vize başvuru dosyasında olması gerekmektedir.

İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Ulaşım