İsveç Öğrenci Vizesi

İsveç Öğrenci Vizesi

İsveç öğrenci vizesi başvurusu yapacak kişilerin 18 yaşından küçük olması durumunda noter onaylı muvafakatname gerekmektedir. Anne ve babanın imzasının olduğu noter onaylı muvakatnamede İsveç'te eğitim göreceği ispat eden kişinin yurtdışına çıkışına izin verildiğinin belirtilmesi gereklidir. 18 yaşını tamamlamış olan kişiler için noter onaylı belgeye ihtiyaç bulunmamaktadır. İsveç öğrenci vizesi başvuru işlemlerinde kullanılacak olan pasaportun seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olmadır. T.C. pasaportlarının geçerlilik süreleriyle ilgili başvuru işlemleri yurtdışında yapılmamaktadır.

İsveç öğrenci vizesi başvurusu yapacak kişilerin öğrenci olduklarını kanıtlayan evrakların yanı sıra birinci dereceden yakınlık durumlarına uygun olan belgeleri sponsor evrakları olarak beyan etmeliri gereklidir. Sponsor olacak kişinin ilk olarak kişinin anne ya da babasının olması gerekmektedir. Anne ya da baba meslek durumlarına uygun olan evrakları vize başvurusu için hazırlamalıdır. Başvuru sahibine sponsor olacak kişi eğer emekli ise emekliliğini gösteren SGK hizmet dökümü ve emekli maaşının yattığı banka hesabını, eğer bir şirkette çalışıyorsa SGK'lı olarak çalışıyor ise şirketten izin yazısı, son 3 aylık maaş bordroları, şirketteki görev yazısı, SGK işe giriş bildirgesi, şirketin vergi levhası, imza sirküsü, ticari sicil gazetesi fotokopileri ile orijinal faaliyet belgesinin sponsor evrakları arasına eklenmesi gereklidir.

Başvuru sahibine sponsor olacak kişi devlet memuru ise görev yazısı ile görev kimlik kartı fotokopisinin yanında ıslak imza ve kaşeli güncel banka hesap özetinin olması gereklidir. İsveç öğrenci vizesine sponsor olacak kişi şirket sahibi ise şirket evraklarını ve banka hesap özetini başvuru dosyasına eklemesi gereklidir.

Hazırlanan belgelerin kurallara uygun, aslı ve güncel veya suret olup olmadığına dikkat edilmelidir. Hazırlanan evrakların vizenin onaylanması için yeterli olmadığı durumlar da olabilmektedir. İsveç vize işlemleri sırasında İsveç Konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde ek evrak isteyebilmektedir. Vize sonucu ve süresinde olduğu gibi bu konuda karar ve yetkisi yalnızca İsveç Konsolosluğu'nundur.

İsveç Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

Pasaport

Yeni pasaportlar için kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfa, resimli ilk sayfa ve son 3 yıl içinde alınmış schengen vizelerinin fotokopisi. Eski pasaportlar için ilk iki sayfa ile son sayfasının fotokopileri ve son 3 yıl içinde alınmış schengen vizelerinin fotokopisi. Pasaport vizenin sona ermesinden sonra 3 ay boyunca geçerli olmalıdır.

Vize başvuru formu

Doldurulmuş imzalanmış vize başvuru formu.

Vukuatlı nüfus kayıt örneği

Anne, baba, var ise eş ve çocuklar gözükür şekilde. Başvuru sahibi reşit değilse, 18 yaşın altındaysa ve sadece bir ebeveyn veya yasal vasi ile seyahat ediyorsa ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname.

Fotoğraf

2 adet son 6 ay içinde çekilmiş, arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf.

Davetiye

İsveç'teki kurumdan, organizasyondan veya okuldan kişi adına düzenlenmiş imzalı, kaşelli davetiye.

Uçak bileti

İsme düzenlenmiş gidiş ve dönüş tarihlerini gösteren uçak rezervasyonları veya öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer ispatlayıcı belgeler.

Otel rezervasyonu

İsime düzenlenmiş İsveç'te kalma süresini kapsayan otel rezervasyonu

Başvuru sahipleri belirtilen belgelerden kendi durumlarına uygun olan belgeleri beyan etmeleri gereklidir.

Kişi çalışan ise;

İşveren mektubu veya izin onayı. İngilizce olmak şartıyla.

SGK işe giriş bildirgesi ve barkodlu SGK hizmet dökümü ve son ayın maaş bordrosu.

Şirketin ticaret odasındaki kaydı. Son 6 ay içinde alınmış faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası, imza sirküleri

Kişi şirket sahibi ise;

Şirketin ticaret odasındaki kaydı. Son 6 ay içinde alınmış faaliyet belgesi, ticaret sici gazetesinin kopyası, vergi levhası ve imza sirküleri.

Kişi çiftçi ise;

Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi. Orijinal gösterilmesi zorunludur.

Kişi emekli ise;

Emekli maaşını gösteren belge, banka hesap özeti ya da emeklilik cüzdanı. Orijinal belgenin gösterilmesi zorunludur.

Başvuru sahibi öğrenci ise;

Öğrenci belgesi. Orijinal belgenin gösterilmesi şarttır.

Seyahat masrflarının nasıl karşılanacağını gösteren belgeler, son 3 aya ait banka hesap dökümü, İsveç'te her gün 40 euro olarak hesaplanmalıdır. Bankadan kaşeli ve imzalı, orijinal belgenin gösterilmesi zoruludur.

Seyahat sağlık sigortası. Orijinal belgenin gösterilmesi şarttır.

İsveç Kültürel Sanat Spor Araştırma Vizesi başvurusunda bulunacak yabancı uyruklu kişiler seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan Türkiye oturma izninin fotokopisini konsolosluğa beyan etmelidir.

Başvurunuz İsveç Başkonsolosluğu tarafından incelenirken gerek duyulursa ek belgeler talep edilebilir.

İsveç Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsveç öğrenci vizesi başvurularının sonuçlanma süresi yaklaşık olarak 5-7 iş günüdür. Bu tam ve eksiksiz evraklarla yapılan başvurular için geçerli olmaktadır. İsveç Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme ve mülakata çağırma hakkında sahiptir. İsveç Konsolosluğu'nun belirttiği sürede vizenin sonuçlanması için başvurunun vize prosedürlerine uyumlu olması gerekmektedir. Konsolosluk mülakatı ve ek evrak talebi gibi durumlara karşı başvuruların planlanan seyahat tarihinden veya vize talep tarihinden en az 15 gün öncesinde yapılması tavsiye edilmektedir. İsveç vize başvuru işlemleri seyahatten en fazla 3 ay öncesinden yapılabilmektedir ve evrakların başvuru tarihi itibariyle güncel olması istenmektedir.