İsveç Şoför Vizesi

İsveç Şoför Vizesi

İsveç şoför vizesi Schengen ülkelerine çalışmak amacıyla gidecek tır şoförlerine verilen bir vize türüdür. İsveç şoför vizesi, İsveç'e yük ya da yolcu taşıyacak kişilerin başvuru yaparak alması gereken bir vizedir.

Şoför vizesi ticari nedenlerle tırla veya özel araçla Schengen bölgesine girmek veya Shengen bölgesinden geçmek amacı ile yapılan vize başvuru işlemlerini kapsamaktadır. İsveç şoför vizesi için gereken evraklar aşağıda sunulmaktadır. İsveç şoför vizesi için en kısa zamanda istenen evrakları hazırlayarak konsolosluğa beyan edilmesi gerekmektedir.

İsveç Şoför Vizesi için Gerekli Evraklar

Pasaport

Yeni pasaportlar için kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfa, resimli ilk sayfa ve son 3 yıl içinde alınmış schengen vizelerinin fotokopisi. Eski pasaportlar için ilk iki sayfa ile son sayfasının fotokopileri ve son 3 yıl içinde alınmış schengen vizelerinin fotokopisi. Pasaport vizenin sona ermesinden sonra 3 ay boyunca geçerli olmalıdır.

Vize başvuru formu

İngilizce olarak doldurulmalı, imzalı ve tarih yer almalı.

Taşıt kayıt numarası

Türkiye'deki firmadan alınmış taşıt kayıt numarasının belirtilmiş olduğu izin yazısı. Türkiye'deki firmanın tüm şoförlerinin gösterildiği şoför listesi

Fotoğraf

2 adet 35x40 ölçülerinde, arka fonu beyaz, son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı.

Davetiye

Firmaya gönderilmiş imzalı davetiye veya yazışma

Hizmet Dökümü

Başvuru sahibinin SGK işe giriş bildirgesi ve barkodlu SGK hizmet dökümü

Sürücü belgesi

28.04.1997 tarihinden önce alınmış E tipi veya 28.04.1997 yılından sonra alınan D tipi sürücü belgesi.

CMR belgesi

Taşıt kayıt numarasının belirtildiği yeni nakliye için hazırlanmış CMR belgesi. Eski nakliyeler için hazırlanan CMR belgesi. Schengen ülkelerine giriş ve çıkışların belirtildiği ve kalış günlerinin yazılı olduğu liste

Seyahat sağlık sigortası

İsveç Konsolosluğu gerekli görmesi durumunda ek evrak isteyebilmektedir.

İsveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsveç Başkonsolosluğu'nun vize süreci başvurunun konsolosluğa iletilmesinden sonra en fazla 15 iş günüdür. Bu sebeple vize başvurunun seyahat tarihinden en az 15 iş günü içinde başlatılması önem arz etmektedir. Resmi tatil günleri öncesinde ve Türkiye'de oturum izni olan yabancı pasaport sahiplerinin yaptığı başvurularda bu süre uzun olabilmektedir. İsveç şoför vizesi başvuruları hakkında verilecek karar yalnızca İsveç Konsolosluğu'nun inisiyatifinde bulunur.

ÖNEMLİ NOTLAR!

Vize başvurusu yapan kişilerin pasaportunda yer alan bilgiler kimlik bilgileriyle uyuşmuyorsa başvuru yapılmadan önce pasaportun yenilenmesi gereklidir. Aksi halde başvuru işlemi yapılmamaktadır.

25 Eylül 2015 tarihinden sonra alınan VIS Schengen vizesi varsa parmak izi işleminden muaf tutulabilirsiniz.

Hazırlanan evrakların kurallara uygun, aslı ve güncel veya suret olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Hazırlanan evrakların vizenin onaylanması için yeterli olmadığı durumlar olabilmektedir. İsveç vize işlemleri esnasında İsveç Konsolosluğu gerekli görürse ek evrak talep edebilmetedir. Vize sonucu ve süresinde olduğu gibi bu konuda karar ve yetkisi sadece İsveç Konsolosluğu'nundur.