İsveç Kültürel Sanat Spor Araştırma Vizesi

Kültürel Sanat Spor Araştırma Vizesi

İsveç kültürel sanat spor araştırma vizesi kültürel amaçla İsveç'e yapılan geziler için ve sportif aktivitelere katılma amacı ile gitmek için kullanılmaktadır. İsveç schengen bölgesine dahil olduğundan İsveç vize başvuruları schengen vizesi olarak verilmektedir.

İsveç'e kültürel faaliyetler, spor müsabakaları ve sportif aktiviteler, konferans, seminer gibi etkinlikleri gerçekleştirmek için seyahat edecek kişiler, kültürel sportif konferans vizesi başlığı altında İsveç vize başvurusu yapabilirler. İsveç vize bavurusu yapılırken dikkat edilmesi gerekli olan nokta, İsveç vizesinin süresinin iyi kullanılmasıdır. Birden fazla ülkeye seyahat edilecekse İsveç vizesi alındıktan sonra gidilecek ilk ülke İsveç olmalıdır. İsveç vizesi sahibi kişiler seyahatlerini İsveç'ten başlatmak şartıyla diğer schengen ülkelerine de seyahat edebilmektedirler.

İsveç Kültürel Sanat Spor Araştırma Vizesi için Gerekli Evraklar

İsveç kültürel sportif konferans vizesi için İsveç Konsolosluğu'nun istediği evrakların yanı sıra vize amacına uygun ek evraklar da duruma göre istenebilmektedir.

  1. Vize başvuru formu. Doldurulmuş imzalanmış vize başvuru formu.
  2. Pasaport. Yeni pasaportlar için kimlik bilgilerinin bulunduğu sayfa, resimli ilk sayfa ve son 3 yıl içinde alınmış schengen vizelerinin fotokopisi. Eski pasaportlar için ilk iki sayfa ile son sayfasının fotokopileri ve son 3 yıl içinde alınmış schengen vizelerinin fotokopisi. Pasaport vizenin sona ermesinden sonra 3 ay boyunca geçerli olmalıdır.
  3. Fotoğraf. 2 adet son 6 ay içinde çekilmiş, arka fonu beyaz biyometrik fotoğraf.
  4. Vukuatlı nüfus kayıt örneği. Anne, baba, var ise eş ve çocuklar gözükür şekilde. Başvuru sahibi reşit değilse, 18 yaşın altındaysa ve sadece bir ebeveyn veya yasal vasi ile seyahat ediyorsa ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname.
  5. Uçak bileti. İsme düzenlenmiş gidiş ve dönüş tarihlerini gösteren uçak rezervasyonları veya öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer ispatlayıcı belgeler.
  6. Otel rezervasyonu. İsime düzenlenmiş İsveç'te kalma süresini kapsayan otel rezervasyonu.
  7. Davetiye. İsveç'teki kurumdan, organizasyondan veya spor klubünden kişi adına düzenlenmiş imzalı kaşeli davetite. E-mail veya fax ile gönderilmiş olabilr, orijinal olmak zorunda değildir.

Başvuru sahipleri belirtileb belgelerden kendi durumlarına uygun olan belgeleri beyan etmeleri gereklidir.

Kişi çalışan ise;

İşveren mektubu veya izin onayı. İngilizce olmak şartıyla.

SGK işe giriş bildirgesi ve barkodlu SGK hizmet dökümü ve son ayın maaş bordrosu.

Şirketin ticaret odasındaki kaydı. Son 6 ay içinde alınmış faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, vergi levhası, imza sirküleri

Kişi şirket sahibi ise;

Şirketin ticaret odasındaki kaydı. Son 6 ay içinde alınmış faaliyet belgesi, ticaret sici gazetesinin kopyası, vergi levhası ve imza sirküleri.

Kişi çiftçi ise;

Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi. Orijinal gösterilmesi zorunludur.

Kişi emekli ise;

Emekli maaşını gösteren belge, banka hesap özeti ya da emeklilik cüzdanı. Orijinal belgenin gösterilmesi zorunludur.

Başvuru sahibi öğrenci ise;

Öğrenci belgesi. Orijinal belgenin gösterilmesi şarttır.

Seyahat masrflarının nasıl karşılanacağını gösteren belgeler, son 3 aya ait banka hesap dökümü, İsveç'te her gün 40 euro olarak hesaplanmalıdır. Bankadan kaşeli ve imzalı, orijinal belgenin gösterilmesi zoruludur.

Seyahat sağlık sigortası. Orijinal belgenin gösterilmesi şarttır.

İsveç Kültürel Sanat Spor Araştırma Vizesi başvurusunda bulunacak yabancı uyruklu kişiler seyahat dönüşünden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olan Türkiye oturma izninin fotokopisini konsolosluğa beyan etmelidir.

Fotoğraf Özellikleri

İsveç Kültürel Sanat Spor Araştırma Vizesi için istenen fotoğraf yeni ve kişiye benzer olmalıdır. Ayrıca üzerinde oynanmış olmamalıdır. Normal fotoğraf kağıdına renkli baskı olmalıdır. 35x45 cm yüksekliğine sahip olmalıdır. Biyometrik fotoğraf boyutunda olmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişinin yüzü objektife bakmalıdır ve başı düz olmalıdır, yüzün boyutu çenenin altından alına kadar 25x30 cm arasında olmalıdır. Arka fonu beyaz olmalıdır. Güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Gözlük takılması durumuda camlar renkli olmamalı ve camlarda yansıma olmamalıdır, gözlüğün çerçevesi gözleri kapatmamalıdır. Baş açık olmalıdır ancak dini sebeplerden ötürü takılan başörtüsü hariç. Nötr bir yüze ifadesi olmalı ve ağız kapalı olmalıdır. Belirtilen standartlara uymayan fotoğraflarla başvuru kabul edilmemektedir.

İsveç Kültürel Sanat Spor Araştırma Vizesi Ne Zaman Çıkar?

İsveç Başkonsolosluğu'nun vize işlem süreci başvurunun konsolosluğa ulaşmasının ardından 15 iş günde sonuçlanmaktadır. Bu nedenle vize başvurusu seyahat etmek istenilen tarihten en az 15 iş günü önceden yapılmalıdır. Anvak konsolosluğun randevu tarihlerinin yoğun olması ve ek evrak talebi süreci gibi beklenöedik durumlar vizenin çıkış süresini uzatabilmektedir. İsveç vizesi için en geç seyahate 15 gün kala ya da seyahatten 3 ay öncesine kadar başvuru yapabilmektedir.